Tutaj - Wisława Szymborska

wtorek, 23 marca 2010


"Życie na ziemi wypada dość tanio.
Za sny na przykład nie płacisz tu grosza.
Za złudzenia - dopiero kiedy utracone.
Za posiadanie ciała - tylko ciałem."

Najnowszy tomik (2009) poezji Wisławy Szymborskiej. Przyznaję, że czuję się niepewnie, bo do poezji zbliżam się jeszcze rzadziej niż do książek współczesnych polskich pisarzy. Poetka zabrała mnie w podróż przez współczesność, ale zajrzałyśmy też do przeszłości i nawet odwiedziłyśmy Juliusza Słowackiego.

Zalewani informacjami mijamy na ulicach setki nieznajomych (a może to "któryś faraon z teczką, w okularach"). A co by się stało gdyby nagle odwiedził Cię Ty sprzed kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lat? Jak byś siebie przyjął? O czym byś rozmawiał? Czy pamięć jest dla Ciebie ciężarem?

Każdy temat wart jest opisania. Paleozoiczne otwornice też mają swoją historię, swoją opowieść, którą warto pamiętać. I być może miały nawet okazję zaprezentować się komuś pod szkiełkiem mikroskopu.

Szymborska porusza też trudne tematy, które wrosły już w naszą codzienność - jak w wierszu "Rozwód" ("Dla dzieci pierwszy w życiu koniec świata."), "Zamachowcy", czy "Identyfikacja" ("Podobno był na liście pasażerów"). Tomik zawiera 19 wierszy, do których trzeba i będzie się wracać. Obraz naszych czasów.

"Żyjemy dłużej,
ale mniej dokładnie
i krótszymi zdaniami."

Zacytowane fragmenty pochodzą z wierszy Wisławy Szymborskiej, w kolejności: Tutaj, Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach, Rozwód, Identyfikacja, Nieczytanie.
Share /

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Twitter

Instagram

Quaz Bogart idzie w miasto. A ja jak powinnam się ubrać?

Post udostępniony przez Dorota (@schizma9)

© Kawałek Cienia
designed by templatesZoo