Restauracja na końcu wszechświata - Douglas Adams

poniedziałek, 26 marca 2012

Robiąc sobie przerwy od pisania pracy magisterskiej po kawałku przeczytałam drugą część "trylogii w pięciu tomach" Douglasa Adamsa. I od razu mówię (piszę), że nie było tak źle jak niektórzy straszyli.

"Restauracja na końcu wszechświata" jest (bardzo) bezpośrednią kontynuacją "Autostopem przez galaktykę". Bohaterowie, których poznaliśmy w poprzedniej części wciąż szukają pytania do odpowiedzi na temat sensu życia, wszechświata i całej reszty, a niektórzy chcieliby się dowiedzieć kto wszechświatem rządzi. Ponadto Artur, Ford, Trillian i Zaphod (oraz Marvin - robot) odwiedzają tytułową restaurację. Początkowo myślałam, że Milinowa (owa restauracja) znajduje się gdzieś na jakimś fizycznym końcu, że bohaterowie w kosmicznej próżni znajdą się na jej krawędzi. W rzeczywistości chodzi o koniec historii wszechświata i podróż w czasie. Przyznaję, że wymagało to ode mnie zaangażowania niemałych pokładów wyobraźni.

Moim zdaniem "Autostopem przez galaktykę" i "Restauracja na końcu wszechświata" mogłyby być jedną książką. Poza tym nie widzę jakiegoś znaczącego spadku formy autora. Ja się dobrze bawiłam przy lekturze, więc myślę, że spełniła swoje zadanie (zadanie, które ja jej wyznaczyłam).

Przede mną trzecia część cyklu i przyznaję, że jestem ciekawa co się wydarzy.
Share /

4 komentarze

 1. Bo tak jak pisałam wcześniej tomy 2 i 3 jeszcze są bardzo dobre, a potem robi się taki zamęt, że trudno się połapać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie mogę się tak do końca zgodzić, bo nie przeczytałam trzeciego tomu ;) A te dwa ostatnie będą musiały poczekać, bo nie mam ich w domu, a do biblioteki w nowym miejscu zamieszkania jeszcze się nie zapisałam ;)

   Usuń
 2. A jak tam podobała Ci się krówka? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem wegetarianką i cieszę się, że moje jedzenie ze mną nie rozmawia :D Gdyby zaczęło chyba przerzuciłabym się na wodę - jak Artur Dent ;)

   Usuń

Twitter

Instagram

Quaz Bogart idzie w miasto. A ja jak powinnam się ubrać?

Post udostępniony przez Dorota (@schizma9)

© Kawałek Cienia
designed by templatesZoo