Repetycje - Martyn Bedford

niedziela, 11 lipca 2010


repetycja:
1. powtórzenie, zwłaszcza przerobionej lekcji; przepytywanie uczniów z przerobionego materiału lekcyjnego;
2. lit. wielokrotne użycie tego samego wyrazu, zwrotu, zdania dla nadania wypowiedzi mocniejszego zabarwienia emocjonalnego, podkreślenia wagi jakiegoś motywu, wzmocnienia rytmu; powtórzenie;
3. muz. a) powtórzenie części wykonywanego utworu muzycznego, oznaczonej w nutach znakami w postaci dwóch podwójnych linii pionowych z kropkami; b) ten sam znak, znak powtórzenia;
4. teatr. film. próbne wykonanie*

Bohaterem "Repetycji" jest Gregory Lynn, mający 35 lat kawaler. Mówi też o sobie, że jest jedynakiem od piątego roku życia - wtedy zmarła jego siostra Janice. Do pełnej prezentacji dodaje, że jest sierotą - jego ojciec zginął w wypadku kiedy Greg był dzieckiem, a matka zmarła tuż przed początkiem akcji książki. To, czego o sobie nie mówi, a co jest ważne, to fakt, że jest świetnym rysownikiem. Rysuje komiksy, których bohaterami są ludzie w jakiś sposób z nim związani oraz on sam. To, co rysuje, czasem zdarza się naprawdę.

Po śmierci matki Gregory rozpoczyna swoje repetycje. Najpierw na strychu odnajduje stare świadectwa szkolne, a potem udaje się do nauczycieli, którzy mieli na niego największy wpływ. Tylko że Greg chyba nie do końca jest poczytalny, a to nie sprzyja wspominaniu starych czasów przy filiżance dobrej kawy.

To duszna opowieść o tym jak wychowanie, nauczanie i naturalne predyspozycje kształtują osobowość jednostki. Za sprawą wspomnień bohatera poznajemy jego dzieciństwo w domu i młodość w szkole. Mamy szansę zobaczyć w jaki sposób zinternalizował (powiedzmy - przyswoił) przekazywane normy i jak wykorzystał je w dorosłym życiu. Geniusz czy nieprzystosowany społecznie dziwak?

Ciężka lektura z mnóstwem wulgaryzmów, ale też w ciekawej formie z wieloma definicjami słownikowymi słów, których powszechnie używamy. Można przeczytać, ale nie polecam na upalne lato.

* E. Sobol (red.), Słownik Wyrazów Obcych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002

Share /

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Twitter

Instagram

Quaz Bogart idzie w miasto. A ja jak powinnam się ubrać?

Post udostępniony przez Dorota (@schizma9)

© Kawałek Cienia
designed by templatesZoo